Rezervovat knihu

Blog

Videoprezentace knihy

Slovanská epopej by měla být na pražském Výstavišti

Alfons Mucha věnoval cyklus Slovanské epopeje městu Praze s tím, že jediné, co Praha musí udělat, je zajistit pro dílo důstojné permanentní umístění. Už v době dokončení díla se diskutovalo, kde by to mohlo být. A nyní, téměř po 100 letech od jejího prvního vystavení, to vypadá, že velkolepé dílo se svého důstojného místa dočká. Mělo by to být na holešovickém Výstavišti v nově dostavěné části Lapidária.Slovanská Epopej v Praze

V souvislosti s plánovanou rekonstrukcí budovy Lapidária, která pochází z doby Jubilejní zemské výstavy v roce 1891, bude vystavěno nové křídlo budovy, které bude ideálně velké na to, aby mohlo hostit tak velkolepé dílo. Poskytne navíc dostatek prostoru pro to, aby se na obrazy (které mají rozměr až 6 x 8 metrů) dalo podívat s dostatečným odstupem.

Jako novou a nejpravděpodobnější variantu pro osud Slovanské epopeje oznámila tento záměr pražská primátorka Adriana Krnáčová a musí jej ještě schválit pražští radní. Stavba i s rekonstrukcí Lapidária by měla být hotova za dva a půl roku a kromě Slovanské epopeje by zde měla být vystavena i další Muchova díla.