Rezervovat knihu

Blog

Videoprezentace knihy

V Praze nebo v Brně? Kde je teď vystavena Slovanská epopej?

Slovanská epopej v BrněDvě místa v Česku se mohou nyní chlubit tím, že vystavují Muchovu Slovanskou epopej. Hned na dvou místech jsou k vidění originální díla Alfonse Muchy. Menší část pláten je na brněnském Výstavišti. Do Brna byla zapůjčena hlavně větší plátna z Prahy, kam Mucha své dílo roku 1928 předal. V pavilonu H na brněnském výstavišti budou vystavena až do konce roku. Slovanská Epopej v BrněK devíti největším plátnům z cyklu Slovanská epopej se vůbec poprvé přidává sbírka Muchovy plakátové tvorby. Do Brna se dílo vrátilo po 88 letech. Poprvé je tu v roce 1930 vystavoval sám Mucha. Teď jsou Digitalizace - Slovanská Epopej Prahasoučástí oslav a připomenutím sto let republiky.

Obecní dům ukáže 11 pláten

Zbylých jedenáct pláten je vystaveno přímo v hlavním městě - v Obecním domě. K rozdělení díla byl velmi prozaický důvod, kapacita secesního paláce nestačí pro všech dvacet monumentálních pláten. Je tam vystaveno jedenáct obrazů menších rozměrů, které vesměs vznikly během první světové války a po ní, kdy byl Mucha nucen původní rozměry přizpůsobit omezeným dodávkám plátna z Belgie.

Pro specifické podmínky výstavních sálů Obecního domu zvolili kurátoři Galerie hlavního města netradiční prostorové řešení, které umožňuje plátna vnímat z obou stran. Odhaluje třeba způsob uchycení pláten a diváci se mohou bezprostředně seznámit s kvalitou provedení díla, které i po sto letech od předání celého cyklu městu Praha zůstává ve skvělé kondici.

Epopej - poprvé plátna bez rámů

Inspirací byl galeristům způsob, kterým Mucha cyklus maloval v ateliéru na zámku Zbiroh. Dílo je veřejnosti představeno v podobě, v níž před ním po několik let stál sám autor – v obnažené konstrukci z prefabrikovaných příhrad. Poprvé galerie ukazuje plátna bez rámů, poprvé je nechává veřejně přístupná i z rubové strany, kde je formát ve své velikosti čistý, bez detailu nebo naopak s poznámkou, výpočtem a případně skicou, kterou si Mucha udělal v průběhu prací.Digitalizace - Slovanská Epopej - tým

Tradičně jsou vystavena plátna v Brně. Pavilon byl nejprve vybaven vzduchotechnikou a bezpečnostním systémem, pak po obvodu pavilonu vyrostlo devět stěn, na která byla plátna zavěšena. Prostor haly působí mimořádně majestátním dojmem. Epopej navíc není v Brně jediným vystaveným dílem Alfonse Muchy. Doplnila ji sbírka Nadačního fondu Richarda Fuxy, která čítá bezmála dvě stovky předmětů, kromě známých plakátů i kalendáře, reklamy. Sbírka je také určitým propojovacím prvkem obou výstav Epopeje, v roce 2013 byla vystavena v Obecním domě, kde je dnes umístěn zbytek Epopeje. Výstava tehdy pokořila několik rekordů a stala se historicky nejúspěšnější výstavou výtvarného umění v Česku.Digitalizace - Slovanská Epopej - výstava

Obě výstavy jsou na dlouhou dobu poslední příležitostí, jak si prohlédnout Muchovo úžasné dílo. Loni plátna navíc na několik týdnů vycestovala do Japonska, kde je vidělo přes 660 tisíc diváků. Další podobná cesta se neplánuje a dílo pravděpodobně na čas zmizí v zabezpečeném depozitáři. Epopeji totiž už 100 let chybí místo, kde by byla "doma". Praha chce umístit Slovanskou epopej Alfonse Muchy do budovy, která vznikne dostavbou Lapidária na pražském Výstavišti a konečně splnit slib daný autorovi a vybudovat pro vystavení díla důstojné prostředí. Náklady na stavbu zahrnující opravu Lapidária jsou odhadovány na 580 milionů korun.