Objednat knihu

Blog

Video prezentace knihy

Slovanská epopej po sto letech – vyšla unikátní kniha epopej

Kniha epopejPo sto letech se Muchova Epopej vrátila na místo, kde jí mohli lidé poprvé obdivovat. Před sto lety představil v Klementinu Alfons Mucha první plátna monumentálního díla. Tentokrát nebyly v Klementinu obrazy představeny tak, jak ho všichni znají, ale jejich zdigitalizovaná podoba. Byla pokřtěna mimořádná kniha pojmenovaná jednoduše "epopej".

Nápad nakladatelství Albatros vydat jedinečnou obrazovou knihu a přání fotografa Jana Williama Drnka zdokumentovat velké české dílo se setkaly v tu pravou chvíli – na podzim roku 2016. Skončily plánem na vydání jedinečné knihy o Slovanské epopeji.

Panoramatické fotografování všech dvaceti obrazů Slovanské epopeje probíhalo po nocích ve Veletržním paláci v Praze v prosinci 2016 během výstavy. Teď nakladatelství představují výsledek, knihu, která ukáže mimořádné Muchovo dílo opravdu zblízka.

"Představovali jsme si luxusní knihu, která se změnila v umělecké dílo, chrám epopeje," říká Petr Baláš, ředitel knižních nakladatelství Albatros Media. Při přípravě publikace vznikly desetitisíce podrobných fotografií ve vysokém rozlišení, které navždy zachytí současný stav a podobu díla. „Takovéhle detaily nemohl vidět ani sám autor,“ dodává Drnek.Artefakty knize epopej

Kniha bude plná superlativů, skutečný unikát, který vychází pouze v nákladu dvě stě kusů, v české a anglické mutaci. Luxusní velkoformátovou publikaci tvoří detailní snímky Slovanské epopeje fotografa Drnka, pořízené špičkovou fotografickou technologií, kterou doprovázejí texty předních historiků, kurátorů a filozofů. Ručně vázaná kniha v uměleckém pouzdru je navíc doplněna certifikátem pravosti, lupou a stříbrným šperkem. Celé dílo váží dvanáct kilo.

Kniha je rozdělena do dvaceti kapitol věnovaných jednotlivým obrazům, doplněných popisem a celkovým snímkem plátna. Poté následují vybrané kompozice z každého obrazu. Rozměry knihy jsou symbolické 810 krát 610 milimetrů, originální plátna jsou totiž přesně desetkrát větší. 

Pouzdro na knihu obsahuje kromě lupy také symbolické kameny z míst, které Mucha maloval, třeba baltskou Rujánu nebo řeckou Horu Athos. Symbolický je také šperk, jeho podobu navrhla výtvarnice Jarmila Mucha Plocková, malířova vnučka – je z pozlaceného stříbra se slunečním kamenem, jantarem. Ten byl ve velké oblibě u starých Slovanů.

Dílo ale není jen luxusním sběratelským kouskem a zajímavou investiční příležitostí. Digitalizace Muchova díla má podle ředitelky Galerie hlavního města Prahy Magdaleny Juříkové i umělecký význam. „Je to skvělá dokumentace pro restaurátory. Na snímcích je možné rozeznat třeba staré retuše a opravit je,“ vysvětluje galeristka, která Muchovy obrazy spravuje.Pouzdro knihy epopej

Patronkou knihy je Jiřina Mucha Plocková. Sama si od ní slibuje, že může změnit pohled lidí na slavné dílo jejího dědečka. „Lidé o Epopeji říkají často nesmysly. Z neznalosti. Věřím, že to napomůže změně,“ doufá Mucha Plocková.

Náklad díla je omezený. "Věříme, že se najde 200 donátorů, příznivců epopeje, kteří ji budou chtít mít doma," dodává Drnek. Kvalitě odpovídá také cena. Podle pořadového čísla bude stát od 280 tisíc do 360 tisíc korun. Číslo jedna je už podle autorů zamluvené.

Celé dílo je "ruční" práce. V tištěné, svázané, vyrobené v Česku, tedy s jedinou výjimkou. Sklo v lupě pochází z Japonska.