Rezervovat knihu

Blog

Videoprezentace knihy

Rozhovor s patronkou knihy epopej Jarmilou Mucha Plockovou

Spoluautorkou knihy epopej je i Jarmila Mucha Plocková. Kromě toho, že je patronkou knihy, najdou čtenáři uvnitř i originální šperk z její dílny.Jarmila Plocková pro Knihu Epopej

Co vás při navrhování šperku inspirovalo?

Chtěla sem udělat šperk, který by připomínal staroslovanské šperky, jejich ornamenty. Bylo mi jasné, že musí obsahovat jantar, tedy slunce, které prochází celou historií. To bylo jasné, hrubě opracovaný jantar, tedy šperk, který vychází ze slovanské kultury, tradic. Objeví se v něm i něco z Muchy, z Epopeje, aby tam bylo něco společného.
 

Jak takový šperk vzniká?

Já dělám model, nejdřív vzniknou skicy, pak jsem si modelovala různé dekory. Mám v týmu skvělého šperkaře a cizeléra, ten vytepal do stříbrného plechu první model, pak proběhla spousta korektur, a pak to došlo do finální podoby, kdy se to dalo odlévat. Je to montovaná věc, každý kus je originál. každý kus má jiný kámen. Jiný kus jantaru.
 

Je to brož, přívěšek, jak to nazvat?Jarmila Plocková - Kniha Epopej

Dlouho jsme řešily, jestli to bude jehlice, brož nebo závěs... nakonec myslím, že teď je to brož, s hrubším zavíráním, aby to připomínala staré slovanské šperky. Byla to moc pěkná práce.
 

Jste patronkou knihy, podílela jste se i na textové části knihy?

Napsala jsem také kousek, když jsem tou patronkou. Je to o mém vztahu k Epopeji.
 

Máte nějaký oblíbený obraz Epopeje?

Když jsem žila v zahraničí, tak jsem si dala do pokoje Komenského (16. obraz Jan Ámos Komenský, učitel národů: Plamínek naděje), aby mi připomínal domov, vlast, hodně se mi stýskalo, když jsem žila venku. Čím více s tím pracuju, tak mam rády Slovany v pravlasti, první a nejstarší obraz.Kniha Epopej - Jarmila Plocková

Neděsí vás?

Je to úchvatné dílo, vždycky mě běhá mráz po zádech. A ještě mám samozřejmě ráda Ivančice, odkud pochází Muchova rodina. To je naopak optimistické plátno. A samozřejmě i Slované na Rujáně. tam je taky inspirace pro šperk.
 

Občas Muchu kritizují, za výběr témat.

Všichni to pořád s něčím srovnávají, Epopej je vyprávění historie, nedá se to s ničím srovnávat, je to vyprávění, někdo to vypráví pomocí hudby, někdo psaného slova, on si vybral tuhle cestu.