Rezervovat knihu

Blog

Videoprezentace knihy

Už sto let není Epopej jen na plátně, ale i na papíře

Před sto lety měla veřejnost šanci poprvé obdivovat první obrazy Slovanské epopeje Alfonse Muchy. 

Do letního refektáře pražského Klementina Mucha nastěhoval pět z jedenácti hotových obrazů.  Více se jich do sálu, kde dnes sídlí všeobecná studovna Národní knihovny, nevešlo. 

První publikace o Slovanské epopeji

První publikace o Slovanské epopeji

U příležitosti výstavy také vyšla první publikace, která se monumentálním dílem zabývá. Z dnešního pohledu skromný katalog měl třináct stran. Úvod napsal sám Mucha, útlá brožurka v červených deskách obsahuje už jen pět černobílých vyobrazení a stručný historický kontext každého obrazu. Katalog, přeložený do angličtiny, doprovázel obrazy i na jejich první triumfální zahraniční cestě do Ameriky o rok později, v Chicagu je vidělo 200 tisíc lidí, v Brooklynu 600 tisíc. 

Ke sto letům od prvního vystení se sice žádná výstava nekoná, ale vychází dílo, které bude stejně monumentální jako Epopej. Dárek pro Epopej, který uchová její současnou podobu pro budoucnost. Na počátku byla snaha chránit dílo, které bylo v historii vystaveno špatnému zacházení. První publikace o Slovanské epopeji První publikace o Slovanské epopejiPodobně jako digitalizace vzácných knih nebo historických listin současná technika umožňuje podobně zachytit dílo pro další generace. Toho se ujal fotograf Jan William Drnek. V nezvykle vysokém rozlišení nafotil dílo během šesti týdnů, hlavně během nocí, když bylo dílo vystaveno v pražském Veletržním paláci. Každý z dvaceti obrazů byl nasnímán až na 250 snímků, ze kterých se skládala výsledná fotografie plátna. Včetně různých dalších testů vzniklo až dvacet tisíc snímků ve vysokém rozlišení, které doslova zachycují každý milimetr díla, každý tah štětcem, tak jak ho vidí snad jen restaurátor, když zblízka zkoumá každý detail, jestli nepotřebuje nějaký drobný zásah.

Přímým a logickým důsledkem digitalizace bylo rozhodnutí vydat fotografie i knižně. Právě tak vznikl nejnáročnější projekt v historii nakladatelství Albatros, a také nejdražší kniha, kterou společnost dosud vydala. Hlavním obsahem knihy jsou zdigitalizovaná všechna plátna Slovanské epopeje, která jsou vyobrazena v několika měřítkách a čtenář tak má jedinečnou možnost vychutnat si dílo do takového detailu, které se mu v žádné galerii nenaskytne.

Dílo na podobnou publikaci, která by do detailu představilo každý jeho detail zatím jen čekalo. U příležitosti výstav vycházely různé katalogy, ale ty odpovídaly dobovým možnostem. Nejnovější a nejobsáhlejší publikací zatím byla kniha Lenky Bydžovské a Karla Srpa: Alfons Mucha: Slovanská epopej, vydaná Galerií hlavního města Prahy v době vystavení cyklu ve Veletržním paláci. Nová kniha díky svému rozsahu předčí i tohle, zatím nejlepší knihu věnovanou Epopeji.